ETUSP Maker Öğretmen Sertifika Programı

Okullarınızda Maker hareketini başlatmak mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yok mu? Bir şeyler yapmaya başladınız ama daha fazlasına mı ihtiyacınız var? ETUSP Maker Öğretmen sertifika programı okullarında düşük bütçeli projeler gerçekleştirmek isteyen, ulusal-uluslarası yarışmalara katılmak isteyen öğretmenlerin ihtiyaçları dikkate alınarak organize ediliyor. Bu eğitimde kendi okulunda öğrencilerine bu eğitimi veren, ulusal uluslarası bir çok yarışmada derece almış eğitmenlerimizden bu süreçleri birlikte öğreneceğiz.

MakerÖğretmen’e katılanlar ne dedi ?

Her fırsatta, iyi ki maker öğretmen sertifika programına katılmışım diyorum. Bu eğitimde, başka ortamlarda kısa kısa sunumlarda fikir sahibi olduğum, fakat uygulamadıkça hep havada kalan, bir türlü öğrencilerimle uygulama cesaretine sahip olamadığım birçok konu hakkında bilgi edindim. Uygulayarak öğrenme fırsatı yakaladım.Yeni dönemde hepsini öğrencilerimle uygulayacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Büyük özveriyle bize eğitimleri veren Orhan Hocamız ve Mehmet Hocamız’ın yarattığı sinerji sayesinde müthiş bir ekip olduk. Yine bu eğitim sayesinde birbirinden değerli birçok öğretmen arkadaşımla tanışma fırsatı buldum. Artık sürekli birbirine danışan ve fikir alışverişinde bulunan bir maker öğretmen ailesi olduk. Maker öğrenciler yetiştirmek isteyen öğretmen arkadaşlar bu eğitimi kaçırmamalı…

Sinem Sarıkaya Şahin İzmir Çakabey Kolej Bilgisayar Öğretmeni

Doktora tezim öncesinde,tam da ne yapacağım ben dediğim zamanda bana yepyeni bir pencere açan, bana doğru sorular sordurup “Teknolojik Alan Bilgimi” genişletme imkanı sunan, beni yeni’ye tetikleyen, ilk etapta maker ruhunun içimde başlamasını sağlayan başta Mehmet Özdemir ve Orhan Cevik Hocama, sonra da eğitime katılan her bir öğretmen arkadaşıma tek tek teşekkür ediyorum.

Maker Öğretmen eğitimi eminim ki sizlerin de hayatlarına ” iyikiler” katacaktır…Siz de maker hareketini okulunuzda başlatmak, kendinize yeni bir pencere açmak istiyorsanız, aramıza katılın….Paylaşacak çok şeyimiz var

Fatma Caner – Sezin Kolej Fen Bilimleri Öğretmeni

Okulunuzda maker hareketi başlatmak istiyorsanız ve öğreneceklerinizle birlikte tamamen hayata olan bakış açınızı değiştirmenize fırsat sunan bir eğitim programı.. Ben katıldım ve iyiki onlarla birlikteyim.. Öyle bir eğitim düşünün ki eğitim döneminizin dışında da online, yüzyüze birden karşınıza çıkabiliyor.. Yok demeyin Yapın.

Emre Aşkın – Mersin TED Koleji Bilgisayar Öğretmeni

İyiki sizleri tanımışım…sıfır ego, paylaşımlar tavan, sadece ben bilirim ve ben anlatırım değil, sizlerde yapmalısınız diye tam destek veren enerjinin sinerjinin sizi de içine aldığı, yeni dostluklar kurduğunuz ve kendinizi bir büyük ailenin parçası gibi hissettiğiniz, her insanoğlunun ömründe bir kez de olsa tatması gereken eğitimler devam ediyor…yaşasınnnnnn…etuspli olmaktan gurur duyuyorum…İyiki varsınız…

Yasemin Demirci – Ugur Koleji Matematik Öğretmeni

En basta Mehmet hocama ve Orhan hocama emeklerinden dolayı cok teşekkür ediyorum, nerede konusu açılsa iyiki katılmışım diyorum, yeni ufuklar açmak icin, yaratıcılığı geliştirip ortaya ürün koymak icin mükemmel bir yer, guzel yanlarindan bir taneside egitimin suresi yok, #etusp’ye girince egitim bitmiyor, tam destek devam ediyor, her sehirden degerli ogretmenlerle tanışmak ve fikir alisverislerinde bulunmakta cabasi, kisacasi #etusp li olmak bence bir ayricalik, herkese bu aileyi tavsiye ederim….

Ahmet Yaşar Balkesen – Urfa İlgi Koleji Bilgisayar Öğretmeni

Araştıran, sorgulayan, farklı bişeyler yapmaktan hoşlanan ve sıradan öğretmenden farklı birisiyim diyorsanız burası tam size göre.Ben katıldım mutluyum.Teşekkürler ETUSP ailesi…

Mustafa İsmet Yağcı – Kayseri Atlas Koleji Fen Bilimleri Öğretmeni

Ben iyiki de ETUSP ve Maker Öğretmen ailesinin içinde olmuşum. Bunu heryerde gururla söylüyorum. Dolu dolu geçen eğitimlerde birbirinden değerli insanları tanıyarak önemli projeler yapma fırsatı yakaladım. Aldığım eğitimler bana Öğretmenlik hayatımda yeni ufuklar açıp farklı bir eğitim sistemini sınıfıma entegre etmemi sağladı. İyiki varsın ETUSP, iyiki varsın Mehmet Hocam, iyiki varsın Orhan hocam, iyiki varsınız Maker Öğretmen arkadaşlarım. Eğitim paylaşarak güzelleşir…

Filiz Pelen – Florya Koleji Bilgisayar Öğretmeni

Daha çok öğretmene ulaşmak için eğitimlerin sayısı arttırılmalı. Yeni nesil öğretmenlerin ihtiyaç duyacağı bir çok bilgi var bu eğitimde. Alınan eğitimlerin yanı sıra, diğer öğretmen arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak, yenilikleri takip etmek adına kesinlikle alınması gereken bir eğitim. ETUSP’li olmak, MakerÖğretmen olmak ayrıcalıktır.

Ahmet Bahadır – Era Kolejleri Eğitim Teknolojileri Uzmanı

EĞİTİM İÇERİĞİ

Eğitim 4 bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Temel Elektroniğe Giriş yaparak temel elektronik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. ikinci bölümde Arduino programlama öğreneceğiz ve belirlediğimiz projeleri yapmaya başlayacağız. Üçüncü bölümde mekanik yapı ve 3D tasarım öğreneceğiz. Projeler için tasarladığınız mekanik aksam ve parçaların 3D yazıcıda çıkarmaya başlayacağız aynı zamanda elekronik ekipmanlarla montajını bu bölümde tamamlayacağız.

BU EĞİTİME KİMLER KATILMALI?

Bu eğitime her branştan öğretmen veya Maker eğitimi vermek isteyen herkes katılabilir. Eğitim için teknik bilgiye sahip olmanız veya öğretmen olmanız gerekmemektedir. Bu eğitimden amacımız her öğretmenin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini, okullarında maker hareketini başlatabileceğini ve öğrencilerine yarışmalarda rehberlik yapmasını sağlamaktır. Eğitim projelere yönelik yapılacağı için bazı öğretmenler basit bir proje yaparken diğer öğretmenler daha karmaşık projeler yapabilirler.

EĞİTİM PLANLANMASI

1. GÜN:   Temel elektroniğe giriş. Küçük bütçelerle büyük projeler yapılabilir mi?

2. GÜN:    Ardiuno Programlama. Ardiuno sınırlarını keşfedin

3. GÜN:    Mekanik yapı ve 3D tasarım

4. GÜN:    Mekanik ve Montaj. Ulusal ve uluslarası yarışmalar

EĞİTİM MODÜLLERİNİN İÇERİKLERİ

TEMEL ELEKTRONİĞE GİRİŞ
Amaç: Özellikle temel elektronik alt yapısına sahip olmayan öğretmenler için verilmesi gereken zorunlu bilgiler

Kazanım:
Arduino kart pin çıkışlarının tam anlamıyla kullanım amaçlarını öğrenir. Sensörler ve ek elemanlar arduino’ya nasıl bağlanmalıdır.
Deney tahtası(Breadboar) Kullanımı, Potansiyometre Kullanımı, Ultrasonik sensör nasıl bağlanır?, LCD Bağlantısı, İvme sensör Bağlantısı, RC Servo Motor Bilgisi ve Bağlantısı, DC Redüktörlü Motor kullanımı, L298N Bağlantısı, Step Motor Kullanımı, Direnç, kondansatör, diyot, buton ve anahtar kullanımı

ARDUINO PROGRAMLAMAYA GİRİŞ
Arduino programlama bilgisi olmayan katılımcılar için temel arduino programlama, ileri seviye arduino kart programlaması ve temel elektronik ekipmanlarının kullanımına giriş, Elektronik ekipmanlarla proje oluşturma.

Projeler

 • LCD Ekran kullanımı, FM Radio yapımı (yapılan radio ile kısa mesafe yayın yapılır.)
 • Analog Okuma, Joystick ve Seri Monitör
 • Ultrasonik Sensör ve Nokia LCD ekran kullanılarak radar yapımı
 • L298 İle Motor Kontrolü
 • İvme Sensörünü kullanarak bir eldiven ile uzaktan ve/veya kablolu robot kol
 • Servo Motor Açı Kontrolü, Servo motor ile radarın mekanik aksamının kontrolü
 • RoboPAN ve Joystick Kontrol (robot kol yapımı ve kumandası)
 • Yarışmalara yönelik mini sumo yapımı
 • Yarışmalara yönelik çizgi izleyen yapımı

MEKANİK YAPI & 3D TASARIM
Mekanik Tasarım Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar. Sketchup’a Giriş
3D tasarım araçları arayüzün anlatımı, 3D Tasarım araçları ile projelere yönelik çizime giriş, Ulusal ve Uluslararası yarışmalara yönelik robot tasarımları, 3D tasarımı yapılan modellerin 3D printer ile üretimi.

Mekanik ve Elektronik Montaj
Mekanik ve Elektronik öğretimi gerçekleştirildikten sonra yarışmalara yönelik, proje amaçlı robot yapımı ve yarıştırılması.

BAŞARIYA GİDEN YOLDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Ulusal ve Ulusalararası yarışmalarda derece almanın püf noktaları, Proje hazırlamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar, Projeyi öğretmenmi hazırlamalı öğrencimi. Öğretme ve öğrenci projenin neresinde ne kadar olması gerekir, Proje yapan ve proje kültürüne sahip öğrencilerin yüksek öğrenimlerinde kazanacağı artılar. Proje yapmanın meslek seçimindeki avantajları. Küçük bütçelerle büyük projeler hazırlayarak dereceye giden yol.

EĞİTMEN HAKKINDA

ORHAN ÇEVİK
TÜBİTAK İleri Mühendislik ve Tasarım Mentörü, Özel Deva Okullarında Ulusal ve Uluslararası Proje Koordinatörü ve Mekatronik Öğretmeni

İŞ DENEYİMLERİ

 • 2010-2012 Simvolon Medikal Ar-Ge Genel Müdür
 • 2012-2014 Özel SANKO Fen ve Teknoloji Lisesinde Mekatronik Öğretmeni (Türkiyenin ilk resmi olarak
 • Mekatronik branşında atanmış Mekatronik öğretmeni)
 • 2014- Özel Deva Okullarında Ulusal ve Uluslararası Proje Koordinatörü ve Mekatronik Öğretmenliği

KİŞİSEL

 • 2015 Yirmi Patent Başvurusu (8 Uluslararası)
 • 2014 Beş Patent (3 Uluslararası 5 patentte tescilli )ile Gaziantep’te En Çok Patent Başvurusu ödülü
 • TOBB Girişimcilik proje yarışması 2.liği (2014)
 • TUBİTAK Lisans proje destek bursu (2008)
 • TUBİTAK Güneş Arabası Yarışları Katılımı veTakım Kaptanlığı(2008)
 • TUBİTAK Güneş Arabası Yarışları için Araç Tasarımı (2008)
 • ODTU Uluslar arası Robot Yarışmasında Uluslararası 3. lük
 • Lisanslı Dağcılık, Mağaracılık Eğitimleri
 • Bölgesel bir gazatede 2 yıl günlük köşe yazarlığı
 • Aylık çıkan Bölgesel bir dergide Teknoloji sayfasında yazarlık.

BAŞARILAR:
Danışmanlığını yaptığı projeler

 • 2016 DOESEF Uluslararası Araştırma Proje Yarışması 1.’lik
 • 2016 Intel ISEF International Science And Engineering Faır Türkiye Temsilcisi ve Finalist
 • 2016 Avusturya / Viyana/ Robotchallenge Şampiyonasında Dünya 4.lüğü
 • 2016 TUBİTAK Araştırma Proje Yarışmasında Bölge Finalisti
 • 2015 YTÜ Uluslararası Robot Yarışmaları 3. lük
 • 2015 Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası Proje Pazarında iki proje 1.lik iki proje 2.lik ve bir proje 3.lük almıştır.
 • 2015 Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası HASAT-3 Enerji Teknolojileri Ar- Ge Proje Pazarı 3.lük
 • 2015 Hasan Kalyoncu Üniversitesi Uluslararası HASAT-3 Enerji Teknolojileri Ar- Ge Proje Pazarı En İyi Proje
 • 2013 TUBİTAK Ortaöğretim Girişimcilik Proje Yarışması Finalinde 3 Projeye Danışmanlık
 • 2013 ODTÜ Uluslararası Robot Yarışmasında 5.lik

SEMİNER, KONFERANSLAR:

 • 11 th Scientix Projects’ Networking Event” STEM uygulamalarını nasıl yapıyoruz. (Eldiven güdümlü engelli robotu uygulamasının STEM öğretimindeki yeri ve nasıl proje yapılır. Başlıklı sunumda konuşmacı) Belçika/Brüksel/ (Yeni nesil modüler haberleşme uydusu uygulamasının STEM öğretimindeki yeri ve nasıl proje yapılır. Başlıklı sunumda konuşmacı)
 • TUBİTAK ve Gaziantep Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği ARGETİ Proje Pazarı Girişimcilik ve Start Up şirket nasıl kurulur başlıklı oturumda konuşmacı.
 • Karabük Üniversitesi 3. Uluslararası Bilim Günleri Konuşmacı
 • Karabük Üniversitesi 3. Uluslararası Bilim Günleri Proje sunumu (Yapay Zeka Yardımı İle Hasarlı ve
 • Zayıflamış Kasların Tedavisi ve hastanın Rehabilitasyonunu amaçlayan Kabin Üretimi- Geri Beslemeli Elektronik Hemostasis Anjiyo Bası Pad)

 

İade Politikası 

Eğitim başlamadan 7 gün önce yapacağınız iptallerde herhangi bir sebep göstermenize gerek kalmadan yaptığınız ödeme iade edilir. Eğitim başlama tarihinden 7 günden az kalan iptallerde ise para iadesi yapılmaz bir sonraki eğitime katıma hakkı kazanırsınız. 

Okulunuzda Maker Hareketini başlatmak istiyor musunuz? Maker Öğretmen olmak için kayıt yaptırın