Eğitimtek Danışmanlık

egitimtekDanismanlikHiz

EĞİTİMTEK DANIŞMANLIK OKULLARLA İŞBİRLİĞİ YAPAR

Günümüzde eğitim kurumları öğrencilere en iyi olanakları sunup, onları hayat boyu öğrenen, çok yönlü birer birey olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle gerek devlet, gerekse özel okullarda teknoloji entegrasyonu proje ve uygulamaları son yıllarda hız kazandı. Milli Eğitim Bakanlığının aşama aşama gerçekleştirdiği ‘Fatih Projesi’ bu yöndeki çalışmalara en bilinen örnek olarak gösterilebilir. Katma değerini öne çıkararak rekabette öne çıkmak isteyen özel eğitim kurumları da bu tip projeleri uygulamaya başlayarak farklılık yaratmak istemektedir.

Bu uygulamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar kurumun kültürü, kullanılacak teknolojiler, teknoloji entegrasyon modelinin o kurumun eğitim hedefleri, öğrenci ve öğretmen profili ve teknolojik altyapısıyla ne ölçüde uyuştuğudur. Planlaması iyi yapılmayan bir teknoloji entegrasyonu o okula faydadan çok zaman, enerji ve maddi kayıplar getirir. Bu nedenle bu tarz projeler uygulanırken öncelikle hedeflerin ne olduğu doğru bir şekilde analiz edilerek saptanıp, bu konu ile ilgili uzmanlardan, eğer varsa okulda görevli eğitim teknolojileri uzmanından, yoksa bu alanda çalışan kurum dışındaki uzmanlardan yardım ve destek almak gerekmektedir.

‘Eğitimde Teknoloji Danışmanlığı’ bu noktada bir arayış içerisindeki eğitim kurumlarına ve bu alanda hizmet veren diğer kurumlara rehberlik etmektedir. Alanlarında uzman ve tecrübeli kadrosu ile proje yürütecek kuruma pedagojik, teknik altyapı ve planlama alanlarında destek olarak okulun veya kurumun kullanacağı teknolojilerden en verimli şekilde yararlanmasını sağlamayı hedeflemektedir.